28 Şubat 2014 Cuma

thumbnail

El Yapımı Ahşap Fotoğraf Çerçevesi

Fotoğraf çerçeveleri, içerisinde en güzel anılarımızı barındıran, hemen hemen herkesin evinde bulunan,evin en güzel köşesinde duran bir ev eşyasıdır. Hatta içinde sevgilinizle beraber çok hoş bir yerde çekilmiş doğa fotoğrafı ya da düğününüzde çekilmiş gelinlikli ve damatlıklı fotoğraf olduğunda, yatağımızın baş köşesinde ya da evimizin en çok göze çarpan duvarına asarız fotoğraf çerçevelerini. Bir zamanlar hediye olarak en çok satın alınan fotoğraf çerçevelerini bizde bu yazımızda otantik bir şekilde nasıl yapılacağını anlatacağız. Çünkü artık tüm yeni evliler ve sevgililer evlerini döşerken duvarlarının bir bölümünü beraber çekildikleri fotoğraflara ayırarak çok hoş dekoratif bir ortam yaratıyorlar.
Eğer kahverengi döşemeleri ve eşyaları olan bir eviniz var ise eşinize biraz sonra detaylı şekilde yapımını anlatacağımız çok hoş bir el yapımı ahşap fotoğraf çerçevesi sürprizi yapabilirsiniz.
Öncelikle Gerekli Mazlemeler: Kenarları 45 derece açıyla kesilmiş ve eskitilmiş görüntüsü olan 4 adet tahta parçası. ( bu parçalar çerçeve kısmını oluşturacak parçalar, ne kadar kalın ya da en kadar büyüklükte olacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Örnek resimde 12 adet fotoğraf sığacak şekilde yapıldığından 12 adet eşinizle ya da sevgilinizle beraber çekilmiş fotoğraf.
(fotoğrafları siyah-beyaz bastırtmaya özen gösterin çünkü fotoğraf çerçevenizin daha otantik bir yapıda olmasını sağlıyor.) 12 adet ahşap mandal, 8 adet kısa boylu tepesi küt çivi,Kahverengi kalın ip ya da deri (fotoğrafları mandalla tutturmak için), ahşap tutkal.
Tüm malzemeler hazırsa ilk olarak çerveçemizin dış kısmını ister marangozda isterseniz de evde kendiniz testere vasıtası ile köşeler 45 derece olacak şekilde kesin. Tüm kenarların birbirinde denk gelip çerçeveyi oluşturduğunuzu gördükten sonra tüm kenarlarına ahşap tutkalı uygularak yapıştırın.
İkinci aşama: ahşap çerçevenizin dik konumdaki tahta parçalarının üzerine karşılıklı olarak 4'erli 8 adet çivi çakın ve çivilerin uçlarına kahverenği ipinizi ya da deri parçanızı çamaşır ipi takar gibi gergin şekilde takın.

Son olarak: Fotoğrafçıda bastırmış olduğunuz 12 adet fotoğrafı eşit aralıklarla çamaşır asar gibi mandal vasıtası ile kahverengi iplerinize asın. Sonuç olarak karşınızda sevgilinize ya da eşinize doğum günü,yıldönümü gibi özel günlerde hediye edebileceğiniz sürpriz bir fotoğraf çerçevesi.

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.