24 Şubat 2014 Pazartesi

thumbnail

Sevgiliye Sürpriz Kahvaltı Fikirleri

Kahvaltı Türk insanının olmazsa olmaz öğünlerinden birtanesidir.  Güne hazır başlamak için her sabah çay demlenir ve Türk mutfağının zengin içerikli olan kahvaltı sofraları kurulur. Fakat erken kalkıp işe yetişmek zorunda olan birçok insan günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı iş yerlerinde ya da yollarda aldıkları poğaca, simit ve çay ile geçiştirir. Haftanın 5 günü çalışan bir insan tüm günlerini bu şekilde geçirdiği için hafta sonları sevdiği kişiyle birlikte romantik ve dolu dolu bir kahvaltı sofrasında oturmanın hayalini kurar. İşte bizde bu hayalinizi daha çok sevgilinize ya da eşinize yapabileceğiniz sürpriz kahvaltı örnekleri ile zenginleştireceğiz. Düşünsenize eşiniz sabah güne uyandığında yatağına gelen birbirinden romantik şekilde hazırlanmış kahvaltı sofrası ile ne kadar mutlu olurdu. Haftanın 5 günü çalışan eşinize belirli aralıklarla yapacağınız sürpriz kahvaltı sofraları onu gerçekten çok mutlu edecektir. Neyse lafı daha fazla uzatmadan özenle hazırlanmış birbirinden yaratıcı sürpriz kahvaltı fikirleri ile sizleri baş başa bırakıyorum...

Yumurta, Türk mutfağının sabah kahvaltılarında olmazsa olmaz yiyeceklerin başında gelir. Bu sebeple romantik ve sürpriz kahvaltı hazırlıklarınızda sizlere yumurta ile neler yapabileceğinizi göstereceğiz.
İlk Örneğimizde; gerekli malzemeler: kalp şeklinde yumurta kalıbı,Kızartılmış tost ekmeği ve süsleme için domates,nane ve peynir.
Bu sürpriz kahvaltı örneğini yapmanız için özel kalp şeklinde yumurta kalıbına ihtiyacınız var. Milyoncu diye tabir edilen çoğu dükkanlarda bu tarz kalıpları bulabilirsiniz. Yumurtayı kalp kalıbın içinde pişirdikten sonra tost makinesinde kızartmış olduğunuz ekmeğin üzerine alıp, tabağınızın kenarına domates,peynir ve yeşillikler ile süsleyerek romantik kahvaltı tabağınızı hazırlayabilirsiniz.
İkinci Örneğimizde, Yumurtayı kalıp içerisine değil kızarmış tost ekmeğinin içerisine kıracağız. Eğer evinizde kalp şeklinde kurabiye kalıbı var ise ekmeğin içine kalp şeklini metal kurabiye kalıplarını kullanarak çıkarabilirsiniz. Eğer kurabiye kalıbınız yok ise; bıçak kullanarak el ile kalp şeklini vermeniz gereklidir. Tost ekmeğinin içini kalp şekilde oyduktan sonra ekmeğin içine yumurtanızı kırarak iyice pişirin. İşte size romantik bir yumurta tabağı.
Üçüncü örneğimiz biraz daha zor.Çünkü buradaki yumurta örneğini yapmanız için zamanla yarışmanız gereklidir. Yumurtanız kaynatıp katı hale geçtiğine emin olduktan sonra yumurtanızı hızlıca soyup yukarıdaki yapım aşamaları takip ediyorsunuz. Sonunda ortaya kalp şeklinde haşlanmış ve sevgilinizi gerçekten çok şaşırtacak bir yumurta çıkıyor.
Dördüncü sürpriz kahvaltı örneğimizde; sosis kullanrak yumurtaya kalp şeklinde şekil vereceğiz. İlk olarak uzun parmak olarak tabir edilen sosisleri marketten temin ediyorsunuz ve sosisin boydan boya ortadan ikiye kesip ,yarısını sosisin 4 te 3 üçüne kadar daha kesip ucunuda kürdan ile tutturup kalp şeklini veriyorsunuz. kalp şeklini vermiş olduğunuz sosisi pişirdikten sonra içerisine yumurtayı kırıyorsunuz. Sosislerden yapmış olduğunuz kalp duvarınızın içerisine yumurtanın haricinde örnek fotoğrafta gördüğünüz gibi peynirli yumurta vs farklı farklı kahvaltılıklar ile de yapabilirsiniz.
Sonuç olarak;Sevgilinize ya da eşinize çok özel sürpriz bir kahvaltı sofrası hazırladınız. Kendiniz ile gurur duyabilirsiniz...

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.