3 Mart 2014 Pazartesi

thumbnail

Fotoğraf Negatiflerinden Lamba

Dijital fotoğraf makineleri ve yüksek çözünürlükte fotoğraf çeken akıllı cep telefonları çıkmadan evvel, fotoğraf çektirmek bu kadar kolay ve ucuz değildi. Önemli anları unutulmaz kılmak için, 24'lü,30'lu film negatifler satılırdı ve Fotoğraf makinanıza takarak 30 adet pozunuzu fotoğraf çekilmek için kullanırdınız. Ayrıca şu anda olduğu gibi kolayca iki parmak darbesi ile nasıl çıktığınızı dahi göremezdiniz. Gözleriniz kapalı çıktıysa sonucunu anca, filmlerinizi fotoğraf stüdyolarında banyo ettirip çıktısını aldıktan sonra görebilirdiniz. Ama her zaman eskilerin tadı bir başkadır. Bizde bu makalemizde elinizde eskilerden kalma negatif fotoğraf şeritlerini nasıl sürpriz bir hediye haline getireceğinizi göstereceğiz. Eğer çocukluğunuzda çekilmiş film negatiflerinizi hala saklıyorsanız, eşinize çok hoş bir el yapımı lamba yapabilirsiniz. Ayrıca düşük maliyeti ve çok fazla uğraştırmaması el yapımı lambanın daha çekici olmasını sağlayabilir.

Negatif Film şeritlerinden lamba yapmak için gerekli malzemeler;
1-Su bazlı şeffat tutkal
2-İkea'dan 15 liraya alabileceğiniz buzlu camları olan lamba
3-Eskilerden kalma fotoğraf negatifleri
4-Makas,fırça ve küçük bir spatula
Öncelikle bu lambayı yapmak çok kolay ve çok zahmetsiz. Yaklaşık 15-20 dakika içerisinde el yapımı lambanızı hazırlayabilirsiniz. İlk olarak şeffaf tutkalımızı ikea'dan 15 liraya almış olduğunuz buzlu camları olan lambanın üzerine ince bir tabaka halinde sürüyoruz. Ardından ekrafına taşan kısımları ufak bir spatula yardımıyla kazıyoruz.
Daha sonra elimizdeki negatif filmleri, lambamızın boyutuna göre makas ile kesiyoruz. Tutkal sürmüş olduğumuz yüzeye ister yatay şekilde, istersenizde dikey pozizyonda yapıştırıyoruz. Hangisi gözünüze hoş gelirse onu yapabilirsiniz. Bence yatay olan daha şık duruyor.
Son olarak, Negatif film şeritlerini yapıştırdıktan sonra, lambamızın dış kısmına şeffaf tutkalı tüm yüzeye tekrar sürüyoruz. Bunun nedeni hem negatif filmlerin daha güzel yapışmasını sağlamak hemde lambamızın zaman içinde kirlenmesi ve fotoğraf negatiflerinin zarar görmesini engellemek. Tüm işlemler bittiğine eski fotoğraf negatiflerinden yapmış olduğunuz lambayı kurumaya bırakabilirsiniz.
Eğer eşinize ya da sevgilinize çok tarz bir el emeği hediye vermek istiyorsanız, bu lambayı yapabilirsiniz...

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.