3 Mart 2016 Perşembe

thumbnail

El Yapımı Satranç Seti


Uzun zaman aradan sonra erkelere yapabileceğiniz yepyeni sürprizler ile tekrar merhaba.
Bugünkü yazımızda satranç oyununa yeni yeni merak salmış ya da uzun yıllardır satranç oynayan sevdiklerinize her nalburda bulabileceğiniz civata ve somunlar ile satranç takımı nasıl yapılır onu göstereceğiz.
Makalemize satranç oyunun kısa bir tarihçesi ile başlayalım ve sonrasında gerekli malzemeler ve nasıl yapıldığına dair devam edelim. Öncelikle satranç , 2 kişi ile 8x8 kareli tahta üzerinde 32 adet birbirinden farklı taş ile oynanan bir masa oyunudur. İlk olarak M.Ö 2000'li yıllarda çıktığı söylense de , ilk olarak 6. yüzyılda hindistanda oynanmıştır. 10. yüzyılda da tüm avrupaya yayılmış ve günümüz de spor olarak kabul edilen uluslararası bir oyun haline gelmiştir. Lafı daha da fazla uzatmadan civata , somun ve fayans kullanılarak nasıl bir satranç seti yaparız ona gelelim.

İlk olarak Gerekli Malzemeler:
Aşağıdaki tüm vida,somun, pul ve civataları mahallenizdeki nalburlarda ya da büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz.

Piyon ( 16 adet ) = ½” Civata (1½” Uzun olacak ) + 1 başlıklı kenarlı somun.
Kale (4 adet.) = ½” Dişli civata + 1 kenarlı somun + 1 (½”) tırtıklı somun
At (4 adet.) = ½” hex cıvata + 1 kenarlı somun + 1 kelebek cıvata
Fil (4 adet.) = ½” Cıvata (3″ tall) + 1 somun + 1 köşelik kare somun + 1 pul
Vezir (2 adet.) = ½ inch Uzun ağaç civatası (3½” uzun) + 1 kare somun + 1 dişli rondela + 1 Uzun manşon somunu + 4 dişli rondela
Şah (2 adet.) = 1½” Dişli civata (4″ uzun) + 1 kare somun + 1 pul + 1 manşon somunu + 1 dişli rondela + 1 manşon somunu + 1 (½”) kare somun

El Yapımı satranç takımımızda kullanılacak olan tüm civata,somun ve pul ölçüleri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıdaki ölçülere çok yabancıysanız ve ne oldukları hakkında hiçbir fikriniz yok ise; tek yapmanız gereken ister ürünün görselini , isterseniz de yukarıdaki ölçüleriyle birlikte verilmiş parçaları nalbura göstermek.  Satranç takımımız için gerekli tüm parçaları temin ettiyseniz ,sıra geldi oyunun oynanacağı tahtayı yapmaya. Satraç tahtanızı ister bütük bir kontraplak malzemeyi 8x8 kareli olacak şekilde bölüp , boyayıp hazırlayabilirsiniz . İsterseniz de yapı marketlerde satılan minik kareli fayansları alabilirsiniz. 

Tüm tedarik ve parçalar hazırsa , son olarak ; renkleri birbiri ile aynı olan satranç taşlarını iki gruba ayırıp her bir grubu takımına göre boyamalısınız. Spray metal boyası ile ister siyah-beyaz renklere. İsterseniz de gri ve altın sarısı rengine. 

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.