7 Nisan 2016 Perşembe

thumbnail

Mini Sukulent Bahçe Yapımı

2016 yılının anneler gününü kutlamaya sayılı günler kala herkes annesine anneler günü hediyesi olarak ne alabilirim diye düşünmeye başlamıştır. Anneler günü dendiğinde de hiç kuşkusuz akla gelen ilk hediye çiçeklerdir. Fakat annenize her sene çiçek almaktan sıkıldıysanız ve çiçek tarzı hediyelerden başka birşeyde aklınıza gelmiyorsa, bu makalemizde annenize kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz mini sukulent bahçe yapımını anlatacağız. Son zamanlarda terrerium bahçeleri ve kaktüs familyasından olan sukulentlerden oluşan mini bahçeler çok popüler olmaya başladı. Sukulent ve terrerium  kelimelerini ilk defa duyuyorsanız öncelikle sukulent nedir onunla başlayalım. Sukulentler aydıklık ortamlarda büyüyen , gövdesinin su tutma özelliği sayesinde karanlık ortamlarda ve susuz bırakılmalarına rağmen yaşamayı başaran bitkilerdir. İşte bu yüzden son zamanlarda evine dekoratif ve canlı bitkiler almak isteyenler sukulent kaktüslerinden yapılmış mini bahçeleri tercih ediyor. Fakat biz bu makalemizde hazır almak yerine nasıl yapılacağına değineceğiz. Öncelikle sukulentleri  ,büyük yapı marketlerde, çiçekçilerde ve fidanlıklarda kolaylıkla bulabilirsiniz.
Evde Mini Sukulent Bahçesi Yapımı için Gerekli Malzemeler:

İlk malzememiz sukulent bahçemizin kabuk kısmını oluşturacak kase, cam fanus ya da sizin göz zevkinize ya da büyüklüğüne bağlı porselen bir fincan. Biz mavi porselen bir kase seçtik.
İkinci malzememiz, Mini bahçemizi oluşturacak farklı cinslerde sukulent kaktüsleri. Mini bahçemizi sukulent kaktüslerinden yapmamızın sebebi sürekli sulamaya ihtiyaç duymamaları ve bakımlarının kolay olmasından dolayıdır. İstediğiniz büyüklükte ve modeldeki sukulent kaktüslerini büyük yapı marketlerin bahçe reyonlarında rahatlıkla bulabilirsiniz.
Üçüncü malzememiz ; Sukulent bahçemizin zeminini oluşturacak çakıl. Çakıllarıda aynı şekilde yapı marketlerde ya da çevrenizde balık satan akvaryumcularda bulabilirsiniz.
Son Malzememiz; Bahçemizin en önemli bileşeni toprak. Sukulent bahçesinde kullanacağımız toprak sıradan topraklardan ziyade , suyu ve nemi tutan , kök gelişimini daha çabuk sağlayan bir topraktır. O yüzden toprağınızı alırken Koçtaş ya da bauhaus gibi yapı marketlerindeki görevilerden yardım isteyip kaktüsler için uygun olan toprağı alın.
Tüm malzemelerimizi tedarik ettiysek , sıra geldi sukulent bahçemizi oluşturmaya. Aslında yapımı , malzemeleri tedarik etmesi kadar zor değil. İlk olarak kabımızın alt zeminini çakıl taşlarını diziyoruz ardından üstüne bir miktar toprak ekliyoruz. Sonra sukulent kaktüslerimizi nimazi bir şekilde birbirlerini sıkıştırmayacak şekilde kabımıza diziyoruz. Son olarak toprakla boş kısımları doldurup mini sukulent bahçemizi hazırlamış oluyoruz.

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.