24 Mart 2017 Cuma

thumbnail

El Yapımı Bambu Amerikan Servisi

Sevgilinizle veya eşinizle nostaljik bir akşam yemeğini evde yiyecekseniz ya da akşama özel bir misafiriniz var ise masanızın muhteşem görünmesini isterseniz. Masa görünümüne özel dokunuşlar katarak, akşam yemeğinizi çok daha farklı bir havada yiyebilirsiniz. Hepimizin kolaylıkla yapabileceği bu bambu Amerikan servisleri hediye alternatifleri için de değişik bir seçenek olabilir. 6 veya 8 tane aynı Amerikan servisinden yapıp bir masa takımı elde edebilirsiniz. Bambu malzemenin kendine has nostaljik görünümünü kullanarak masanıza doğal bir hava katabileceğiniz gibi bambuları boyayarak ya da değişik desenler ekleyerek daha farklı tasarımlar da elde edebilirsiniz. Bu projemizde sizlere normal bambu çubukları ile nasıl Amerikan servis yapılır onu anlatacağız. Değişik renk ve tasarımları katarak sizler çok daha şık modeller elde edebilirsiniz.  Görünüşü her ne kadar bambu gibi olsa da aslında bunlar gerçek bambu malzemesi değiller. IKEA ve daha bir -çok mağazadan kolaylıkla temin edebileceğiniz çubuklara bir diğer alternatif ise suşi yemekte kullanılan çubuklardır. Sağlam ve hepsinin aynı boyda olması kaydı ile her çubuğu kullanabilirsiniz. Ama ille de ben orijinal bambu kullanmak istiyorum diyenler bambu çubukları da temin ederek projeyi uygulayabilirler. El yapımı hediyeler arasında çocuklarınızla birlikte rahatça uygulayabileceğiniz bir projedir. Herhangi bir tehlikeli malzeme kullanımı söz konusu değildir. Hatta çocuklarınızın renkli dünyalarını daha da renklendirmek için öncesinde çubukların boyama işlemini onlara yaptırtabilirsiniz. 

Bambu Amerikan Servisi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:


• 50-60 adet Çin yemeklerini yemek için kullanılan çubuklardan veya normal çubuk veya kamış veya dal ve hatta bildiğiniz kurşun kalemleri bile kullanabilirsiniz. 
• Çubukları bağlamak için sağlam ip (Renk tercihi sizin seçiminize kalmış.)

Evet hepsi bu kadar. Proje için ihtiyaç duyacağımız süre ise minimum 10 dakika, maksimum 25 dakikadır. Malzemelerimiz hazır ise ve ihtiyacımız olan en fazla 25 dakika da var ise hemen projemizi uygulamaya başlayabiliriz. 

1. Tüm çubukları aynı hizaya diziyoruz.


2. İpimizi ayarlıyoruz.

İpimizin kaç kat olacağı seçtiğimiz ipin kalınlığına göre değişir. Ama mümkün olduğu kadar fazla kat yapmak her zaman iyidir. Çünkü Amerikan servislerimize hem görünüm olarak ayrı bir hava kazandırmış oluruz hem de daha sağlam ve kullanım sırasında dayanıklı ürünler elde etmiş oluruz. Bu aşamada ipin boyunu çubukların boyu ile aynı değil, her zaman daha uzun tutmamız gerekiyor. Çünkü arada düğümlerde olacağı için keseceğimiz ipin boyu yetmeyecek ve çubuklarımız bitmeden ipimiz bitmiş olacaktır. İpin uzun olması sorun olmaz ancak kısa olması çok büyük sorundur. Bu sebeple ipin boyunu mümkün olduğunca uzun tutun. 

3. İpi çubuklara sarıyoruz.

Sırasıyla her seferinde alttaki ip ile üstteki ipi çubuk aralarından çaprazlayarak tüm çubuklardan dolandırıyoruz. Resimde görüldüğü gibi her çubuk üzerinde ip dolama işlemi sağlanmalıdır. 

4. Çubuklar bitince ipimizi düğümlüyoruz.

Tüm çubuklar ip ile sarıldıysa son aşamada ipimize 3 kez düğüm atıyoruz. Tek düğüm kesinlikle tutmaz. İki düğüm de atma riski yüksektir. Bu sebeple siz işinizi sağlama alın ve en az 3 düğüm atın. 

Düğümlemeden önce çubukların araları aşağıdaki resimde görüldüğü kadar boşluklu olmalıdır. 
Çubukların kolaylıkla açılıp kapanır özelliğe sahip olması için ipin arasına en ince lastiklerden ekleyebilirsiniz. Bazı naylon ipler de bu amaca yönelik olarak kullanılabilir. Böylece Amerikan servisleriniz kolayca katlanabilir, istediğiniz gibi bükülüp şekil alabilir ve kullanımı sırasında size çok büyük rahatlık sağlayabilir. 

5. Artık Amerikan servisimiz kullanıma hazır.

Bu projeden yararlanarak yapabileceğiniz çok özel bir fikir daha vermek isteriz. Yine aynı bu şekilde çubuklar ile elde edilmiş sıralama ve ip geçirme yöntemi ile çok güzel duvar sisleri yapılabilir. Duvar süsü olarak çalışma yapacaksınız mümkünse gerçek bambu çubukları kullanmaya çalışın. Çünkü bambu hafiftir ve duvarlarda kolaylıkla sabitlenebilir. Ayrıca rengârenk, tek renk, düz veya desenli şekilde boyama yaparak adeta bir tablo görünümü de kazandırabilirsiniz. 

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.