16 Haziran 2021 Çarşamba

thumbnail

El Yapımı Kişiye Özel Kahve Bardağı

14 Şubat Sevgililer Günü için sevgilinize hediye bulmakta zorlanıyorsanız, bir de evinizde kolayca yapabileceğiniz, yaparken eğlenebileceğiniz hediyelere göz atmalısınız. Sizlere sunacağımız kahve kupası sevgililer gününe sunulabilecek bir alternatif olsa da herkese özel bir şekilde dizayn edilebilme özelliğine sahiptir. Böylece minik hediyeleriniz ile sevindirmek istediğiniz herkese bu sevimli kupalardan yapabilir ve hediye olarak sunarak gönüllerini fethedebilirsiniz. Nostaljik hediyeler grubunda yer alan kahve bardağı süslemeleri, günümüzde halen daha değişik tasarımlar ile yapılmaktadır. Kullanılan renklerin çeşitliliğine göre nostaljik çizgisinin dışına çıkıp popüler ve modern bardaklarda tasarlamak sizlerin elinizde. Tasarımı açısından oldukça hoş bir hediye olan bu kahve bardağını sevgililer günü dışında, arkadaşlarınızın doğum günleri için tasarlayabilir veya anneler günü ile babalar günü için de yapabilirsiniz. Bu hediye için önceden bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Hediyeyi hazırlayacağımız tüm malzemeleri kırtasiyelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Normal olarak alacağınız bir hediyeden daha ucuza gelecek olan bu hediye ile sevgilinizi paha biçilmez bir derecede mutlu edebilirsiniz. 

El Yapımı Kahve Bardağı İçin Malzemeler:


• Siyah, gri ve kırmızı renkte akrilik boya (renkleri kendinize göre de seçebilirsiniz.)
• İnce ve kalın uçlu olmak üzere iki adet fırça
• Baskılamak için yuvarlak şeklinde 3 adet sünger
• Su bazlı vernik 
• Maket bıçağı
• Makas
• Çift tarafı yapışkanlı bant
• Düz ve beyaz renkte kupa (isteğe göre başka renk kupalar da tercih edilebilir. Ancak açık renk seçmeniz çalışmalarınız sırasında size kolaylık sunacak ve sonucunda uyguladığınız işlemlerin daha rahat görünebilir olmasını sağlayacaktır.)

1. Adım: Bardağı Hazırlama

Kupa bardağının üzerinde sevgiliniz ile baş harfleriniz yer alacağından çift taraflı yapışkanlı bandımızın üzerine öncelikle baş harflerimizi bir kalem yardımı ile çiziyoruz. Baş harflerinin aynı boyutta olmasına özen gösterin. Ardından üzerinden maket bıçağı ile geçelim. 
Baş harflerini tamamladıktan sonra tekrardan çift tarafı yapışkanlı bandımızın üzerine minik bir kalp çizelim. Bu kalbi maket bıçağı ile kesmiyoruz. Kalbi keserken makas yardımı alıyoruz. Maket bıçağı kalbimizin bozulmasına sebep olabilir. Eğer bu hediyeyi doğum günü hediyesi olarak bir arkadaşınıza yapacaksanız “BFF (best friend forever)” baş harflerini kesebilirsiniz. Kestiğimiz bütün bantları bardağımızın üzerine istediğimiz şekilde yapıştırıyoruz. 

2. Adım: Akrilik Boyalar ile Bardağa Baskı Yapmak

Bu hediyeyi yaparken biraz sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü baskılama tekniği uygularken kullanacağımız tüm renklerin önce kurumasını beklemeliyiz. Kurumadan işlem yapmak, renklerin birbiri arasında karışmasına sebep olabilir. Gri, siyah ve kırmızı renkteki akrilik boyalarımızı ayrı ayrı çay tabaklarının üzerine sıkıyoruz. Bir adet bulaşık süngerinden makas yardımı ile 3 adet yuvarlak sünger parçası kesiyoruz. 
Önce gri, ardından siyah ve en son olarak da kırmızı akrilik boyamızı sünger yardımı ile kupa bardağımızın üzerine baskı yapıyoruz. 

3. Adım: Fırça ile Baskıları Düzeltme

İnce uçlu fırçamızı alarak, baskılarımızın kenarlarını düzeltiyoruz. Tam anlamıyla bir yuvarlak haline getiriyoruz. Bütün baskılama işlemi boyunca, renklerin kurumasını beklemeyi unutmayın. Eğer kurumadan işlem yaparsanız, bardağınız birbirine karışan renkler sebebi ile güzel görünmeyecektir. El yapımı hediye fikirleri olarak yapabileceğiniz bu kupa bardağını, sevgilinize, annenize, babanıza ve arkadaşlarınıza hediye olarak verebilirsiniz. Bu sebeple desenleme ve modelleme de aklınızdaki diğer fikirlerden de faydalanabilirsiniz.

4. Adım: Yapışkanlı Bantları Çıkarma

Bardağımız üzerindeki akrilik boyaların iyice kuruduğundan emin olduktan sonra, ilk aşamada bardağımızın üzerine çift tarafı yapışkanlı bant ile yapıştırmış olduğumuz bantları makasın ucu ile çıkarıyoruz. Baskılama tekniğini bardağımızın her tarafına yaptığımız için bantlarımız, boyaların altında kalacaktır. İyice kurumadan bantları asla çıkartmayın. Bu baskılarınızın bozulmasına sebep olabilir. Makas ucu ile bütün bantları çıkartıyoruz. Çıkarttıktan sonra bantlarımızı yapıştırdığımız alanın, bembeyaz olması gerekiyoruz. Eğer bembeyaz değilse bantlarınızı tam anlamıyla yapıştırmamış olabilirsiniz. Bu durumu düzeltmek için ince uçlu fırça yardımı ile beyaz akrilik boyayı kullanabilirsiniz. Bu sayede bulaşan boyaların görüntüsünü bardağınız üzerinden kaldırmış olacaksınız.

5. Adım: Bardağı Süsleme

Bardağımızı tamamlamadan önce yine ince uçlu fırçamızın yardımı ile bardağımızın boş kalan kısımlarına küçük küçük noktalar yapabiliriz. Bu sayede bardağımız daha güzel ve daha hoş görünecektir. Kullanmış olduğumu gri, siyah ve kırmızı akrilik boyalarımızdan yardım alarak ince uçlu fırçamız ile bardağımızın üzerine minik minik noktalar yapıyoruz.  Minik noktalarımızı yaptıktan sonra bardağımızı 40 dakika kadar kurumaya bırakıyoruz. Kuruma işleminden sonra su bazlı verniğimizi kalın uçlu fırçamızın ucu ile bardağımızın her tarafına sürüyoruz. 
Verniğin kuruması için 15 dakika kadar bekliyoruz. Verniğimiz kuruduktan sonra baskımızın çıkmaması için 160 derecelik fırında bardağımızı 10 dakika kadar fırınlıyoruz. Fırınlama işleminden sonra bardağımız, yıkamalara karşı dayanıklı olacak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olacaktır. Bu çeşit sürpriz hediyeler ile sevdiklerimizi fazlasıyla mutlu edebilirsiniz. Dilerseniz bardağınızın süslemesinde farklı desenler oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Bardağınızın süslemesinde yapacağınız desenler tamamen hayal gücünüze kalmıştır. Süngerimizi daire şeklinde değil de yıldız, ay, kare ve daha birçok farklı şekillerde keserek çok daha sıra dışı ve özel kahve bardakları elde edebilmek çok kolay. Hatta göz alıcı eşyalar kullanmaktan zevk alan kişilere özel olarak simli boyalardan da faydalanabilirsiniz. Bardağın üzerine atacağınız son aşamadaki vernik, simlerin dağılmasını engelleyecek ve yine kolay kullanımı sağlayacaktır. 
kişiye özel kupa

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.