28 Temmuz 2017 Cuma

thumbnail

El Yapımı Süper Kahramanlar Spor Ayakkabı

El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
Hangi dönemde yaşamış olursa olsun bütün çocukların hayallerini süsleyen ve olmak istedikleri süper kahramanları vardır. Hangi süper kahramanın hayallerini süsleyecekleri de dönem dönem ve popüler kültürün yönlendirmeleri ile değişiklik göstermekle beraber bu durum her zaman geçerliliğini korur. Çocuk olmanın en güzel tarafı da hayal ettiğiniz süper kahramanın içinde yaşamaktır. Örneğin “Süpermen’i” hayal eden bir çocuk, karaktere bürünebilir. Veya “Örümcek Adam, He-man ya da Batman bu liste oldukça uzatılabilir. Artık popüler olan süper kahraman o dönem popüler olan ne ise O’dur. Böyle bir girizgahtan sonra gelelim bugünkü yazımıza konusuna… Bu yazımızda Süper kahramanların yer aldığı resimleri bez spor ayakkabılara nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağız. Örnek resimde gördüğünüz gibi ünlü “Marvel” karakterlerini spor ayakkabılarınız üzerine uygulayarak oldukça havalı ve sıra dışı görünmesini sağlayabilirisiniz. “Marvel”in ünlü “Avengers” karakterlerinin yer aldığı örnek ayakkabı modelimizdeki gibi yapabilir, isterseniz kendi süper kahramanınızı ayakkabılarınıza uygulayabilirisiniz. Biz size uygulamanın nasıl yapılacağını anlatacağız artık sizde hayal gücünüze göre istediğiniz gibi ayakkabılarınızı süsleyeceksiniz. Böylesi sıra dışı ayakkabıları sadece kendinizi için yaparak bencillik yapmazsınız herhalde. Yok, yok siz yapmazsınız. Böylesi harika ayakkabılardan sevdiklerinizin ayak ölçülerine göre örneğin, kardeşinize, sevgilinize veya en yakın arkadaşa hediye edebilirsiniz. Tam da hediye edilebilecek bir “El yapımı süper kahraman spor ayakkabısı” sizce de öyle değil mi? Bizce de “Evet…” O halde bu harika spor ayakkabıları nasıl yapabileceğinizi yazmaya geçelim. Önce bu proje için gerekli malzemeleri sıralayalım…

Gerekli Malzemeler:


o Ayağınıza göre 1 çift bez spor ayakkabı
o Süper kahraman resimleri ( Peçete üzerinde yer alan resimler daha iyi sonuçlar veriri)
o Çok ince boya fırçası
o İki kap veya bardak
o Mod Podge (Mat)
o Sünger boya fırçaları
o Kâğıt bant
o Zanaat Bıçağı 
o Şeffaf Mat Akrilik Sprey (isteğe bağlı)

El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
Yukarıda sıraladığımız malzemleri bulmak konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Zira bu malzemelerin birçoğunu sanat malzemeleri satan mağazalardan veya internet üzerinden sipariş vermek suretiyle de temin edebilirisiniz. Malzemeleri temin ettiğinizi varsayarak anlatımımıza devam edelim.
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
1 Adım: Ayakkabı tabanının kenarlarını kapatın. Evet, ilk yapacağımız iş ayakkabı tabanının kenar kısımlarını kâğıt bant yardımı ile yapıştırarak kapatmak olacak. Kâğıt bandını her seferinde küçük parça kopararak yırtın ve her parçayı ayakkabı tabanının kenarlarına yapıştırın. Bu işlemi Ayakkabı tabanının kenarlarını tamamen kapatıncaya kadar tekrar edin. Kâğıt bandın ayakkabı kenarlarından taşan kısımlarını içe sıkıştırın veya fazlalıkları kesin. Resimde gördüğünüz gibi yapıştırmaya gayret edin. Kâğıt bantlar normal bantlar kadar güçlü yapıştırma özelliği olmadığı için bandı kaldırmak istediğimizde bandın yapıştığı yüzeye zarar vermez. 
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
Ayakkabıların kendine has şekillerini düşündüğümüzde yüzeyine en iyi şekilde kaplayacak kağıt türü peçete gibi yumuşak ve kolay şekil alabilen kağıt türleridir. Bizde bu projemizde süper Kahramanların resimlerinin yer aldığı peçete tarzı kâğıtlar kullanmaya özen göstermeliyiz. Üstelik modpodge yapıştırıcı ile ayakkabı yüzeyine uygulama yapacağımızı da hesaba katacak olursak peçte kağıtlar en iyi seçim olacaktır. Şimdi bu durumda süper kahramanların resimlerinin yer aldığı peçeteleri nerden bulabilirim? Sorusu haklı bir soru olarak cevap verilmeyi hak eder. Özellikle büyük marketlerde, Kırtasiyelerde, Ambalaj malzemeleri satan mağazalarda veya en kolayda internet üzerinden sipariş oluşturabilirisiniz. Şimdi kim uğraşacak bunlarla diyenlere de kısaca şu cevabı verebiliriz. Böyle harika görünen ayakkabıları hiçbir yerden satın alamazsınız. ! Siz yapmadığınız sürece başka hiçbir yerde yok! Eğer bu spor ayakkabılar sizi de bizi etkilediği kadar etkilediyse hadi bakalım! biraz zahmet göstermeye değerler. Üstelik sevdiklerinize sıra dışı ve çok özel bir hediye olarak düşünüyorsanız işte size mükemmel bir fırsat! Başka sorunuz yoksa devam edelim  devam edelim. 
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
2.Adım: Ayakkabı üzerine süper kahraman resimleri uygulayacaksınız; Öncelikle ayakkabının hangi tarafına hangi süper kahramanın veya hangi resmi uygulayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Örneğin bizim örnek resimde gördüğünüz gibi bir süper karhama ayakkabısı hazırlayacaksanız, Birçok Marvel süper kahramanlarından hangi karakterin ayakkabının neresinde yer alacağına önceden karar vermeniz gerekiyor. Bunun için yapıştırmadan önce kestiğiniz her karakteri ayakkabı üzerinde, yapıştırmadan önce deneyerek fikir edinebilirsiniz. Bir Türk atasözü der ki “ İki ölç, Bir biç… “
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
3 Adım: Peçetenizi önünüzdeki düz bir yüzeye yerleştirin. Bir bardak ya da kâseye biraz su doldurun. İnce boya fırçanızı suya batırın ve fazlalıkları fırçanın kenarının kâsenin veya bardağın kenarına hafifçe vurarak akıtın. Ardından, ayakkabılarınıza uygulamak istediğiniz ilk karakterin etrafını ince fırçanızla hafifçe su ile kenarlarından çizin. Ardından, sadece su ile kenarlarından dış hatlarını çizdiğiniz karakteri dikkatle yırtın. Bunu boya fırçası ve suyla yapmanızın nedeni, peçeteyi yırtmak için daha kolay olmasını sağlamaktır.
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
İPUCU: Karakterleri kesmek için makas kullanmayın; çünkü bu, düz kenar bırakır, bu da kestiğiniz diğer karakterler ile sorunsuz bir şekilde uyum içinde görünmemesine sebep olur. Parçaları daima yırtın.

Sizin için çok da önemli olmayan bir kâseye veya plastik bir bardak içine bir miktar modpodge koyun. Sünger fırça yardımı ile modpodge den bir miktar alın ve bez ayakkabınızın üzerini uygulayın hafifçe uygulayın. Modpodge sonradan kurumasını önlemek için önlemek için de üzerine bir streç veya bir poşet yardımı ile kapatabilirsiniz. İnce bir tabaka modpodge uyguladığınız ayakkabınızın üzerine ilk süper kahramanınızı yapıştırın.
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
İlk süper kahraman karakterinizi ayakkabı yüzeyine uyguladıktan sonra ayakkabının tamamını kaplayacak şekilde kahramanları ayakkabı üzerine birer birer uygulayın Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var, o da yerleştirdiğiniz süper kahraman resimlerin birbiriyle uyumlu ve bir kompozisyon dâhilinde” kısaca bir ahenk içinde “ olmasına özen gösterin. Ayrıca ayakkabılar bildiğiniz gibi tek olmaz çift olurlar. Diğer ayakkabının tekini de İstediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz. Yani birbirlerine uyum içinde görünmeliler ancak ilada birebir benzemelerine gerek yok! Resimlerin tamamını ayakkabı yüzeylerini yapıştırdıktan sonra Şimdi sıra bütün ayakkabı dış yüzeyine modpodge uygulamaya geldi. Bu şekilde yapıştırdığımız tüm süper kahraman resimlerin ayakkabı üzerinde olumsuz hava şartlarına (su, yağmur çamur gibi )karşı dayanıklı olmasıdır. Ayrıca resimlerin ayakkabı tabanından taşan kısımlarını ise zanaat bıçağı ile oldukça dikkatli bir biçimde kesmelisiniz.
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
Dilerseniz ayakkabınızı ekstra bir koruma özelliği kazandırmak için şeffaf akrilik sprey ile bir kat uygulayabilirisiniz. Böylelikle ayakkabınız çok daha mukavemetli olacaktır. Ancak bu spor Bir ayakkabıyı çocuklar için hazırlamayı düşünüyorsanız bu adımı pas geçmelisiniz. Çünkü akrilik sprey toksin özelliği çocuklar için zararlı olabilir. Bunun yerine sadece modpodge uygulamış olmanız yeterli olacaktır.

Son modpodge katmanı uygulamanızdan ya da yaptıysanız akrilik sprey uygulamanızdan sonra en az 72 saat (hatta bu sürenin bir miktar daha uzun olmasında fayda vardır) geçmesini bekleyerek uygulamanızın ayakkabı yüzeyine iyice yapışmasına ve nüfuz etmesine imkân vermelisiniz. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra artık ayakkabı bağcıklarını ayakkabıya geçirerek giyilebilir vaziyete getirebilirsiniz. Küçük bir uyarımız da şu olsun; Her ne kadar suya dayanıklı olduğunu yazmış olsak bile yine de siz yağışlı havalarda bu tarz ayakkabıları giymemeye özen gösterin…
El yapımı süper kahramanlar spor ayakkabı
Ve işte son derece sıra dışı ve havalı bir çift süper kahraman ayakkabılarınız oldu! Artık çevrenizdeki birçok kişinin imrenerek, hatta kıskanarak bakacağı son derece orijinal bir çift ayakkabıya sahipsiniz. Eminiz ki bu ayakkabıları giydiğinizde birçok kişinin “Bunları Nereden aldın? “ “ Kaça aldın?” gibi sorularına muhatap olacaksınız. Böylesi havalı bir çift ayakkabıyı nasıl edindiğinizi anlatmak ve anlatmamak size kalmış. Ama bize sorarsanız bu güzellikleri sevdikleriz için de hazırlayarak harika bir sürpriz yapabilirsiniz. Örneğin bu ayakkabılar kardeşiniz için harika bir doğum günü hediyesi olabilir. Veya sevgiliniz için Sevgililer Günü hediyesi ya da arkadaşınız için de yine güzel bir doğum günü hediyesi olabilir. Artık bu ayakkabıları nasıl değerlendireceğini sizin Hayal gücünüze kalmış bu yazımızda son derece etkileyici ve orijinal görünen süper kahraman ayakkabılarını kime ve nasıl hediye edeceğiniz sizin paşa gönlünüze kalmış. Biz size nasıl yapılacağını anlatmış olduk ve umarız bu yazımızdan memnun kaldınız. Bir sonraki el yapımı sürpriz ve hediye anlatımında daha görüşmek dileğiyle Kalın sağlıcakla…

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.