7 Temmuz 2017 Cuma

thumbnail

Evde Kolay Portföy Yapımı

Kumaştan kolay el çantası yapımı
Bugün sizlere bir çırpıda bitiverecek süper kolaylıkla bir DIY projesi sunacağız! Bayanlar için portföy çantalar oldukça kullanışlı gelmektedir. Özellikle yaz aylarında portföy çantalar daha sık kullanılmakta! Bu yüzden bayanlar için evde kolay portföy yapımı nasıl olur en ayrıntılı ve resimli bir şekilde anlatacağız! Eğer sizler de basit ve renkli bir DIY projesi arıyorsanız bu proje tam da sizlere göre! Daha önce bir DIY projesi yapmadıysanız endişelenmenize hiç gerek yok! Sadece birkaç malzeme ile hatta belki de evde bulunan fazlalık malzemeleriniz ile ortaya harika sonuçlar çıkartabilirsiniz! İster kendiniz için isterseniz de sevdikleriniz için bu portföyü yapabilirsiniz! Hatta belki annenize anneler günü hediyesi olarak veya bir arkadaşınıza doğum günü hediyesi olarak tasarlayabilirsiniz! Eminiz ki dışarıdan hazır satın almak yerine el yapımı hediye vermeniz sevdiklerinizi daha mutlu edecektir! Portföy çantayı ister makyaj çantası olarak kullanın isterseniz de cüzdan olarak! Tercih sizin! Bu projeye başladıktan sonra kesinlikle bir tane ile yetinmeyeceksiniz ve daha fazla yapacaksınız! Öyleyse haydi evde kolay portföy yapımına başlayalım!


EVDE KOLAY PORTFÖY YAPIMI İÇİN MALZEMELER


• 2 adet 20 x 30 cm ana kumaş parçası 
• 2 adet 20 x 30 cm astar kumaş parçası
• 2 adet 20 x 30 cm füzyonlu arabirim parçası (hafif ana kumaş için isteğe bağlı)
• 30 cm fermuar
• İplik, iğne, dikiş makinesi için fermuar ayağı
• Dikiş makinesi
• Dantel ve süsleme malzemeleri (isteğe bağlı)


EVDE KOLAY PORTFÖY YAPILIŞI

Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 1: Ana kumaş parçalarının ters tarafına fermuarı kaynaştırmak için paket talimatlarını uygulayın. Şimdi, ana kumaş parçalarının istenirse kenarlarını hazırlamaya başlayacağız! Ana kumaş parçanızın üst uzun kenarı boyunca danteli döşeyin! Sabitlemek için en fazla 1 cm’lik dikişler kullanabilirsiniz! Dantelin çanta kenarına yakın olması önemli bir detay!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
2. Adım: Astar kumaşını çalışma yüzeyinizin üzerine doğru yerleştirin. Fermuarı astar kumaşının üzerine sağdan yukarı ortalayın. Fermuarın zıt ucundan biraz fazlaca çıkartın. Diğer kenara hızaladıktan sonra fermuarı kısaltmak için fermuar paketinin talimatlarını takip edin. Daha sonra astarı fermuarın üzerine yerleştirin ve astarın yüzünün dışa bakması gerektiğini unutmayın!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 3: Dikiş makinesinin üzerine bir fermuar ayağı kullanarak, fermuar kenarına dikiş yapın. Muhtemelen, fermuar kulbunun yerini sabitlemeniz ve ayarlamanız gerekecektir! Böylece çanta kenarının tüm uzunluğu boyunca fermuar kenarında sağa doğru dikebilirsiniz.
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 4: Şimdi sıra geldi katlamaya! Geriye doğru katlayın ve ana kumaşın ve astarın fermuar boyunca bitmiş kenarlarını ortaya çıkarmak için iyice bastırın! Eğer ki kumaşınız fermuarı yeterince bastırıp ve fermuar kumaşın üzerine tutunacak olursa, kumaşı üst üste yapıştırabilirsiniz. Böylece elinizde daha rahat tutabileceksiniz!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 5: Şimdi, çantanın diğer tarafını da aynı şekilde fermuarlığa getireceğiz. İlk tarafın yoldan çıkmadığından emin olun! Daha sonra astarın ham kenarlarını (yüzü yukarı gelecek şekilde), fermuarı (yüzü yukarı gelecek şekilde) ve ana kumaşı (yüzü içe bakacak şekilde) hizalayın ve yerine oturtun. Hepsinin aynı hizada olması oldukça önemli! Sonra dikmeye başlayın!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
6. Adım: Fermuarın diğer tarafını açın. Fermuar açıldıktan sonra çantanız aşağıdaki resim gibi görünecektir! Şimdi çantayı tek parça halinde dikmeye hazırız. Portföy çanta yavaş yavaş bitmek üzere! Ana parçayı ve astar parçasını çantanın her bir yanından ayırın ve fazlalıkları katlayın! Daha sonra ana kumaşın ve astarın sağ ve sol taraflarını birbirine uydurun! Bir tarafa ana parçalar ve diğer tarafa astar parçaları ile büyük bir dikdörtgen oluşturmak için yerine oturtun. Eğer katlama yerlerini tam olarak anlayamadıysanız aşağıdaki resimdeki siyah çizgi dikiş çizgilerine bakarak yardım alabilirsiniz! 
Kumaştan kolay el çantası yapımı
7. Adım: 1cm’lik dikiş boşluğu kullanarak, çantanın tüm çevresini dikin ve en son birleşim için kendinize göre yaklaşık 10 cm’lik bir açıklık bırakın! Ayrıca, 3. ve 5. adımların dikişlerinin tümünün ana kumaş tarafına döndüğünden emin olun! Astar dikildikten sonra çantanın içine sıkıştırılacak!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 8: Fazlalık kumaşları köşelerden iç tarafa doğru sıkıştırın ve çantayı açıklık bıraktığınız 10 cm’lik yerden iç tarafa doğru çevirin! İşte şimdi çantanızın gerçek yüzü ortaya çıktı!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 9: Açıklık bıraktığınız yeri eliniz ile dikerek kapatın ve iç tarafını iyice bastırarak düzeltin!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Adım 10: Sıra geldi son adıma! Astarı çantaya sıkıştırın ve son kontrollerini yapın! her şeye tekrar basın. İsterseniz fermuarınızın ucunu elastik bir iple veya boncuklu şeritler ile bağlayın!
Kumaştan kolay el çantası yapımı
Ve bitti! Ne kadar kolay değil mi? Porföy çantanız için çok az bir kumaş harcadınız fakat ortaya çıkan sonuç mükemmel! Dilerseniz farklı versiyonlarını deneyebilir, renk değişiklikleri yapabilir veya daha sıra dışı modelleri uygulayabilirsiniz! Evde kolay portföy yapımı bittiğine göre çantanızı doldurup dışarı çıkmanın tam zamanı! Ellerinize sağlık!

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.