11 Ağustos 2017 Cuma

thumbnail

Kavanozdan Abajur Nasıl Yapılır?

kavanozdan abajur yapımı
Evdeki kavanozları değerlendirebilmeniz için harika bir el yapımı hediye projesi ile karşınızdayız! Kavanozdan abajur mu olurmuş demeyin! Kavanozdan abajur yapımı sizlere biraz uçuk bir fikir gibi gelebilir! Fakat yapılış aşamalarını gördüğünüzde ne kadar kolay ve pratik olduğunu sizler de anlayacaksınız! Yapmaktan oldukça zevk alacağınız bir proje olan kavanozdan abajur yapımı, üstelik oldukça uygun maliyetli! İster kendinize ister sevdiklerinize yapın fakat bir gerçek var ki, asla bir adet ile yetinmeyeceksiniz! Çünkü ortaya çıkan sonucu gördüğünüzde, beğenmemeniz mümkün değil! Evleri ışıl ışıl yapacak bu harika kavanoz abajurlar gören herkesin dikkatini çekecek ve sizler de “ben yaptım” diye gururla tüm sevdiklerinize anlatabileceksiniz! El emeği ile yapılan ürünün yerini hiçbir şey tutamaz! Hele ki bu bir hediyelik eşya olacak ise o zaman daha da değerli hale gelmektedir! Öyleyse hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu etmek için daha ne bekliyorsunuz? Kavanozdan abajur yapılış aşamalarına bir önce göz atalım! Tabii önce malzemeler…

KAVANOZDAN ABAJUR İÇİN GEREKLİ MALZEMELER


• 1 metre yüksekliğinde kavanoz
• Lamba hazırlama kiti
• Süsleme dekorları
• Kesici alet
• Sıcak tutkal

KAVANOZDAN ABAJUR YAPILIŞI

kavanozdan abajur yapımı
Bizim bu proje için seçtiğimiz kavanoz yaklaşık 1 metre yüksekliğinde! Fakat siz dilerseniz daha küçük veya daha büyük boyutlu kavanozlar tercih edebilirsiniz! Kavanozun kapak kısmı pek görünmeyeceği için nasıl bir kapak olduğu hiç önemli değil! Sadece yapmanız gereken kavanoz kapağına bir büyük bir de küçük olmak üzere iki adet delik delmeniz! Bu delikler abajur kitindeki malzemelerin büyüklüğüne göre değişir!
kavanozdan abajur yapımı
Abajurun süssüz hali aşağıdaki resim gibi gözükecektir! Oldukça sade ve basit değil mi? Eğer tercihiniz sadelikten yana ise dekor süslemeleri gibi malzemeler satın almanıza hiç gerek yok! Direk bu şekilde kullanabilirsiniz! Bu haliyle bile oldukça güzel!
kavanozdan abajur yapımı
Mağazaların elektrikli eşya donanım bölümünden lamba hazırlama kitini kolaylıkla bulabilirsiniz! Bu kiti kullanmadan önce talimatlarına iyice göz atmayı sakın ihmal etmeyin! Üzerinde ne yapacağınız ayrıntılı bir şekilde yazacaktır! Kitin içerisinde bulunan kabloyu küçük delikten geçirip orta deliğe yönlendirin!
kavanozdan abajur yapımı
Daha sonra bu iki telin birbirinden yaklaşık 8 cm kadar birbirinden ayırın! Şimdi artık lamba hazırlama kitindeki talimatlara uymaya geldi! Kaburgalı ve düz bir teliniz var ve sağdaki kabloyu bu parçanın sağ vidasına sarmanız gerekiyor, aksi takdirde çalışmadığını göreceksiniz!
Bunu yaptıktan sonra kabloyu dengede tutmak için sıcak tutkal ile yapıştırın!
kavanozdan abajur yapımı
Lamba hazırlama kitinde yapılacaklar neredeyse tamamlandı! Artık işi biraz daha abartmanın vakti geldi! Süsleme kısmı bu DIY projesinin en eğlenceli bölümü! Abajurunuzun üzerine renkli ve desenli askıda flamalar yerleştirebilirsiniz! Son zamanlarda oldukça popüler olan parıltılı desenleri, kavanozdan abajurunuzu süslerken kullanabilirsiniz! Oldukça göz alıcı ve parlak bir abajur olacak! Yukarıdaki resimde kavanozdan abajurun yandan bir görünüşünü görebilirsiniz! Dekorlarla süslenmiş hali gerçekten bir harika!
kavanozdan abajur yapımı
Sadece şeritleri abajur başlığına bağladıktan sonra bile ne kadar değişime uğradığını gördünüz! Kavanozu çok eğlenceli ve ilginç öğelerle doldurabilirsiniz, bu tamamen sizin tarzınıza bağlı! Kavanozun içerisine karanlıkta parlayan neon toplar yerleştirmek iyi bir fikir olabilir! Ya da renkli iplikler ve renkli konfetiler! Bu noktada kendi zevkinizi konuşturmanız gerekiyor!
kavanozdan abajur yapımı
Ve bitti! Kavanozdan abajur artık kullanıma hazır! Kavanozdan abajur nasıl yapılır, artık öğrendiniz! Dilediğiniz renk ve modelde artık kolaylıkla abajur tasarlayabilirsiniz! Belki bu sefer sevdikleriniz için tasarlamayı düşünürsünüz? Ellerinize sağlık! İyi günlerde kullanın!
kavanozdan abajur yapımı

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.