25 Mayıs 2020 Pazartesi

thumbnail

Yakın Arkadaşa Pratik El Yapımı Hediyeler

Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler en yakın arkadaşına anlamlı bir el emeği hediyesi vermek isteyen kişiler için birebir fikirlerdir. En yakın arkadaşlarınıza, doğum günleri ya da diğer özel günlerde hediye almakta zorlanıyorsanız ya da yeterli vaktiniz kalmadıysa evdeki imkânlar ya da kolayca bulunabilecek malzemeler ile harika hediyeler oluşturabilirsiniz. 


Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler yaparken dikkat etmeniz gereken husus, arkadaşınızı yeteri kadar tanımanız ve kullanmaktan hoşlanacağı eşya ve aksesuarları seçmeye gayret etmenizdir. El emeğinizi ona hediye ettiğinizde, satın alacağınız bir hediyeden hem daha anlamlı hem de daha az maliyetli olacaktır. Yazının devamında en yakın arkadaşlarınız için hazırlayabileceğiniz çeşitli hediye fikirlerinin olduğu bir liste hazırladık. Bu listeye size ilham vermesi açısından göz atabileceğiniz gibi, fikirleri aynen uygulayabilir ya da kendinize göre zenginleştirip de kullanabilirsiniz.

Rengârenk Takı Tabakları

Takı – aksesuar kullanımı arttıkça bu takıları düzenli bir şekilde toplayacak çeşitli eşyalara da ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Kadınların git gide karmaşık hale gelen aksesuarlarının düzenini sağlamak için ihtiyaç duyduğu bu aksesuarlardan bazıları da takı tabaklarıdır. Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler listesinde bu şık takı tabaklarından muhakkak bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu tabakları hazırlarken ihtiyacımız olacak esas malzeme, renkli polimer killer olacaktır. 

** Kullanmak istediğiniz her kil rengini 10 santimlik uzunluklarda küçük yılanlar şeklinde yuvarlayın.
** Yuvarladığınız bu uzun parçaları tek bir rulo şeklinde birleştirip tekrar yuvarlayın.
** Bu ruloyu ikiye büküp katlayın.
** Renkli killer birbirine estetik bir şekilde karışana kadar birleştirmeye devam edin. 
** Kili bir topun üzerinde ezin ya da bir kâsenin içerisinde yerleştirip tabak şeklini verin.
** Bıçak ile çevresini keserek düzeltin. 
** Kil çemberini fırında güvenli bir kaba yerleştirin ve kil ambalajında yer alan yönergelere göre fırında pişirin. Genelde 275 derecede 15 dakika pişirmek yeterlidir. 
** Çanağın kenarını renklendirmek ve kurumasına izin vermek için yağ bazlı bir marker kullanın.
** İstediğiniz şekilde hazırladığınız etiketleri ortaya yerleştirin.

Harf Desenli Kupalar

Kupalar, gün içerisinde hepimizin sıklıkla kullandığı eşyalardır. Her insan kendine özel bir kupası olmasından mutlu olur ve bu kupa ile kahvesini daha büyük bir keyifle yudumlar. Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler içinde muhakkak yer alması gerektiğini düşündüğümüz bir başka kendin yap fikri de kupa tasarımlarıdır. Kupa tasarımlarının en güzel tarafı, düz renkler üzerine hayal gücünüz yettiğince çeşitli sanatsal çalışmalar yapabilme imkânınızdır. Bununla birlikte sevdiğiniz desenler, motivasyon sözleri ve pek çok kişisel tasarım yapabilmeyi mümkün kılar. 

Harf desenli kupalar için gerekli malzemeler:


** Beyaz desensiz kupalar
** Boya Kalemi (Porselen kalemleri daha uygun olabilir)
** Harf Stickerları
** Yanlış dokunuşları silmek için oje çıkarıcı
** Fırın

Kupanıza bir harf stickerı yerleştirin. İstediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz renkte bir yağ bazlı boya kalemi kullanarak, etiketinizin kenarında noktalar yapmaya başlayın. Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler yaparken beklediğiniz estetik güzelliği yakalamak için dikkatlice çalışın ve hataları ise gerekli malzemeler yardımı ile düzeltin. 

Noktalarınızı çıkartmanın kenarı etrafında yoğun bir şekilde konsantre edin. Dışa doğru çalışırken, noktalarınızı daha az yoğun hale getirin. Bir ya da birden çok sayıda renk kullanabilirsiniz. Boyanızı bir süre kurumaya bırakın. Boyanın kuruduğundan emin olduktan sonra, stickerı çıkarın. Çıkartmanızı çıkardıktan sonra herhangi bir hata fark ederseniz, oje çıkarıcı yardımı ile düzeltebilirsiniz.

Kendin Yap Küçük Not Defterleri

Bazı kişiler not defterlerini o kadar çok sever ki, yanından ayırmamasının yanı sıra gördüğü değişik tarzdaki not defterlerini almak için dayanılmaz bir istek duyar. Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler listesinin bir diğer fikrini de not almayı ve yazmayı seven arkadaşlarınız için ekliyoruz. Yaptıktan sonra öyle çok seveceksiniz ki kendinize de sürekli yapmak isteyeceksiniz. Eski kutulardan bütçe dostu cep defterleri yapmak için talimatlar yazının devamında yer alıyor. 

Malzemeler: 


** Tahıl kutusu (Yulaf kutusu olabilir. Bir tahıl kutusu 2 defter yapar. Kartonları, kart stoklarını ya da hediye kutuları da kullanabilirsiniz)
** İç sayfalar için kâğıt 
** Bir parça desenli kâğıt 
** Makas
** Cetvel
** Kalem
** Tutkal çubuğu, şeritli bant veya çift taraflı bant
** İğne ve nakış ipi
** Düğme

Adımlar: 


** Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler vermek istediğiniz küçük not defterlerinin kapağını oluşturmak için yulaf gibi tahıl kutularını kesin. İstenilen boyutlarda hazırlanabilecek defterler için belli bir ölçü bulunmamaktadır.
** Kartonların boş ve düz olan kısmını dışa bakacak şekilde ikiye katlayın.
** Nakış ipini iğneden geçirin ve minik not defterinin önündeki düğmeye dikin. İpliği biraz uzun tutun. Bu iplik, kapatmak için not defterinin etrafını sarmak için kullanılacaktır.
** Tahıl kutusunun görüntülerini örtmek için, not defterinin içine yapıştırıcı veya bant uygulayın ve fazla kâğıdı çıkarmak için kenarlarını kesin.
** İç sayfalar için kâğıdınızı alın ve not defterinizden biraz daha küçük olacak şekilde kesin.
** İğne ve nakış ipi ile kâğıdı orta noktadan not defterinize dikin.
** Dekoratif kâğıtlara yapıştırıcı veya bant uygulayın ve not defterinizin üstüne yapıştırın.
** İsteğe bağlı olarak daha ince bir görünüm için, not defterin dörtkenarında bulunan sivri köşeleri kesip daha yuvarlak köşeler elde edebilirsiniz. 
** Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler arasından en beğenilecek fikirlerden biri de bu minik cep defterleri olacaktır. 

Kendin Yap Alışveriş Çantası


Alışveriş çantaları ülkemizde de son zamanlarda oldukça sık kullanan ürünler arasındadır. Kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler arasında dilediğinizce süsleyebileceğiniz, bazen daha minimal davransanız da harika sonuçlar elde edebileceğiniz bir başka fikir de alışveriş çantalarıdır. Bu bez çantaları düz beyaz, krem ya da gri gibi açık renklerde bulmak bir hayli kolaydır. Bu fikir için tasarımda kullanılacak yöntem ise patates baskısı olacaktır.

Bu hediye fikri için gereken malzemeler; düz renk bir çanta, neon akrilik boya, patates, bıçak olacaktır. Fakat bez çanta bulamaz ve onu da siz dikmek isterseniz daha yoğun bir emek gerektirecektir. Bunun için keten malzemeyi alıp istediğiniz büyüklükte dikebilir. Aynı işlemleri hazır çantaymış gibi uygulayabilirsiniz. 

** Baskılar için patatesleri ortasından kestikten sonra üçgen gibi istediğiniz şekli verin.
** Patateslerin baskı yapacağı şekilli kısmını boyaya sürün. 
** Satırlar halinde eşit aralıklarla şekilleri çantaya uygulamayı sürdürün. 
** Bir süre kurumaya bırakın. Eğer çantayı dikmeyi tercih ederseniz, halat gibi kaba bir iple keteni birleştirip harika kendin yap en yakın arkadaşa pratik el yapımı hediyeler oluşturabilirsiniz. 
** İsteğinize göre tekstil kalemleri ve hazır yazı şablonları kullanarak çeşitli karakterler de ekleyebilirsiniz.
** Patates baskısı yerine hazır kalıplar kullanarak daha dekoratif ürünler de elde edebilirsiniz.

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.