26 Ekim 2020 Pazartesi

thumbnail

Peygamber Efendimizin Baba ile İlgili Sözleri

Peygamber Efendimizin Baba ile İlgili Sözleri

Hayatımızda çok özel ve önemli bir yere sahip olan babalarımız, bizler için tüm zorluklara katlanmakla birlikte her daim yanımızda yer alırlar. İlk kahramanlar, ilk rol modeller ve kız çocuklarının ilk aşkları olan babalar, sevginin yanında verdikleri emekle de çok özeldirler. Varlık nedenimiz olan anne ve babalarımıza, onların bize karşı göstermiş olduğu gibi, sonsuz bir saygı ve sevgi beslememiz gerekir. Terbiyemizin ve karakterimizin ilk şekillendiği, geleceğimizi etkileyen eğitimi aldığımız ilk yer ailemizin yanıdır. Bizlere sayamayacağımız ve hatırlayamayacağımız kadar iyilikte bulunan babalarımızın değeriyle ilgili Peygamber Efendimizin de sözleri bulunmaktadır. Zaman zaman kendimizin de hatırlamamızın gerektiği Peygamber Efendimizin baba ile ilgili sözleri, her zaman kulağımızda küpe olarak durması gereken mesajlar içerir. Yaşımız kaç olursa olsun, nerede bulunursak bulunalım babalarımız için daima küçük bir çocuk olmaya devam ederiz. Gözlerinde hiç büyümediğimiz babalarımız her zaman üzerimize ilgiyle titreyerek, sevgilerini ve şefkatlerini gösterirler. Peygamber Efendimizin baba ile ilgili sözleri, babalığın ne kadar önemli bir duygu olduğunu ortaya koyar. Sosyal medya hesaplarından tüm sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz bu sözlerle tüm babalara verdiğiniz değeri gösterebilirsiniz. Emeklerinin karşılığını hiçbir zaman ödeyemeyeceğiniz babanıza, sizin için ne kadar değerli olduğunu söylemek istediğiniz zaman da Peygamber Efendimizin sözlerinden yararlanabilirsiniz. Babanıza ileteceğiniz bu sözlerle onun kalbinin yumuşamasını sağlarken, aranızdaki samimi sevgi bağının da güçlendiğini hissedebilirsiniz.


Buhari ile Müsüm'in birlikte rivayet ettigine göre, sahabelerden İbni Mes’ûd (R.A.) şöyle diyor; ~Bir gün Peygamber (S.A.S.)´imize Allah (C.C.) katinda en sevimli emel hangisidir?'' diye sordum; ~Vaktinde kilinan namaz'' diye cevap buyurdular. ~Ondan sonra hangisi gelir?'' diye sordum: ~Ana – babaya iyilik etmek'' diye buyurdular. ~Ondan sonra hangisi gelir?'' diye sordum; ~Allah (C.C.) yolunda cihâd etmektir'' diye cevap buyurdular.

Müslim'in ve Başkalarinin rivayet ettigine göre Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: Evlât, ana – babanin hakkini ancak söyle ödeyebilîr: Anasını veya babasına köle olarak bulacak, sonra da para ile satin alarak kölelikten kurtaracak.''

Müslim'in rivayet ettigine göre, Adamın biri bir gün Peygamber (S.A.V)´imize geldi ve ~Beldem’den göç edip cihâd ederek Allah (C.C) katînda sevâb kazanmak üzere sana bey’at ediyorum'' dedi.

Peygamber (S.A.V)'imiz ~Anan veya baban sag mi?'' diye sordu, adam ~Evet, ikisi de sagdir'' diye cevap verir. Bunun üzerine Peygamber (S.A.V)'imiz adama: Sen gerçekten Allah (C.C) katinda sevâb kazanmak istiyor musun?'' diye sordu. Adam ~Tabii'' diye cevap verince. Peygamber (S.A.V)'imiz adama: ~O halde ana – babanin yanina dön, onlara iyi bak'' diye cevap buyurdular. Ebû – Yâ’la ile Taberâni’nin rivayet ettigine göre, Adamın biri bir gün Peygamber'imize (S.A.S.) gelerek: ~Ben cihâd etmek istiyorum, ama buna gücüm yetmiyor. Ne yapayim?'' der.

Peygamber (S.A.V)'imiz adama: ''Anan veya baban sag mi?'' diye sorar. Adam ~Anam sag'' diye cevap verir. Bunun üzerine Peygamber (S.A.V)´imiz adama: ~O halde ona iyi bakarak Allah (C.C)´dan, rizasini kazanabilmeyi dile. Bunu basardigin takdirde sen hacc, ömre ve cihâd sevabi kazanmis olursun'' diye cevap buyurdular.

Yine Taberâni’nin rivayet ettigine göre, Adamın biri bir gün Peygamber'imîze (S.A.V), gelerek ~Yâ Rasûlallah, ben Allah (C.C) yoiunda cihâd etmek istiyorum, bana ne tavsiye edersiniz'' der. Peygamber (S.A.V)'imiz adama ~Anan sag mi?'' diye sorar. Adam: ~Evet'' der, bunun üzerine Peygamber (S.A.V)'imiz adama; ~O halde onun dizi dibinden ayrilma. Cennet onun ayaklarinin altindadir'' diye cevap buyururlar.

İbni Mace’nin rivayet ettigine göre, Peygamber'imize (S.A.S.) ~Ana-babanin evlât üzerinde ne hakki vardir?'' diye sorarlar. Peygamber (S.A.V)'imiz ~Onlar senin hem Cennetin, hem de Cehennemindir'' diye cevap buyururlar. Ibn-i Mâce ile Nesaî’nin birlikte rivayet ettigine göre Adamın biri bir gün Peygamber´imize (S.A.S.) gelerek: ~Yâ Rasûlallah! Savasa katilmak istiyorum, sana danismaya geldim'' der.

Peygamber (S.A.V)'imiz adama ~Anan var mi?'' diye sorar, adam ~evet'' der. Bunun üzerine Peygamber (S.A.V)´imiz adama ~O halde onun yanindan ayrilma, çünki Cennet onun ayaklari altindadir'' diye cevap buyurur. Ayni hadisin diger sahih bir rivayetine göre Peygamber'imiz (S.A.S.) adama: ~Anan – baban var mi?'' diye sorar, adam ~evet'' deyince ~O halde oniarin yanindan ayrilma, cunki Cennet onlarin ayaklarinin altindadir'' diye cevap verir.

Tirmizi’nin bildirdigine göre, odamin biri bir gün sahâbîlerden Ebû Derdâ’ya (R.A.) gelerek, ~evliyim, fakat anam karimi bosamami istiyor, bana ne tavsiye edersiniz?'' der. Ebû Derdâ (R.A.) adama su cevabı verir; ”Ben Peygamber (S.A.S.)´imizin ~Ana Cennetin orta kapisidir'' dedigini duydum. şimdi sen dilersen bu orta kapiyi elden kaçir, istersen muhafaza et.”

Aynı hadisin diger bir rivayet sekline göre, Adamın biri bir gün sahâbilerden Ebû Derdâ’ya (R.A.) gelerek ~Babam benim yanimdadir. Hattâ beni evlendirdi, şimdi de karimi bosamami istiyor, ne yapayim?'' diye sorar. Ebû Derdâ (R.A.) adama söyle cevap verir; ~Ben sana ne babanin kalbini kir, diyebilirim ve ne de karini bosamani tavsiye edebilirim. Yalniz eger istersen, sana Peygamber´izden (S.A.S.) duydugum bir sözü nakledeyim, O söyle buyurmuslardi: ~Baba Cennetin orta kapisidir!'' şimdi sen de istersen bu kapiyi koru'' dilersen ”elden kacir”

İbni Habban ve Tirmizi’nin rivayet ettiklerine göre, Hz. Ömer'in (R.A.) oğlu der ki: ~Bir zevcem vardi, onu seviyordum. Fakat babam Ömer (R.A.) ondan hoslanmiyordu. Bana, onu boşa dedi. ben reddettim. Bunun üzenine babam Peygamber (S.A.S.)´imize vararak durumu O’na anlatti. Peygamber (S.A.S.)'imiz de beni huzuruna cagirarak; ~Karini boşa'' buyurdular.'' Ahmed İbni Hanbel'in (rahimehullah) rivayet ettigine göre, Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: ~— Kim ömrünün uzun olmasini ve geçim kaynaklarinin genislemesini isterse ana – babas’na iyi baksın ve akrabalik baglarini gözetsin!''

Ebû Ya’lâ ile Hakim'in rivayet ettiklerine göre Peygamber (S.A.S.)'imiz söyle buyuruyor: ~— Ana – babasina iyi bakanlara müjdeler olsun, Allah (C.C) onlarin ömrünü uzatir.'' İbni Mâce ve İbni Hibban'in rivayet ettigine göre, Peygamberimiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: ~— Kisi isledigi günah yüzünden rizkinin kisilmasina yol açar. Kaderi yalniz dua geri çevirebilir. Ömrü de ancak iyilik uzatir.''

Hakim'in rivayet ettiğine göre Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki: ~— Başkalarının kadınlarını bastan çıkarmayınız ki, kendi kadınlarınız îffetii olsun. Ana – babanıza bakınız ki, evlâtlariniz da size baksın. Kime, Müslüman kardeşi özür dilemeye gelirse; hakli olsun, haksiz olsun, özrünü kabul ederek onunla barışsın. Aksi halde Cennet’teki havuzumdan su içmeye gelemez.''

Taberâni’nin rivayet ettigine göre. Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle bururuyor: ~— Ana – babanıza iyi bakınız ki, evlâtlariniz da size baksın. Başkalarinin kadinlarini baştan çıkarmaymz ki, esleriniz iffetli olsun.'' Müslim'in rivayet ettigine göre. Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: ~— Burnu yerde sürünsün, burnu yerde sürünsün, yine burnu yerde sürünsün.'' Sahâbîler ~Kimin burnu yerde sürünsün, yâ Rasûlallah? (S.A.V)'' diye sordular. Peygamber (S.A.V)'imiz ~Ana veya babasi veya her ikisi yasliliklarinda yaninda kaldiklari halde, onlara iyi bakmayarak Cennet’e girmeyi hakkedemeyenlerin'' diye cevap buyurdular.

Taberânî’nin rivayet ettigine göre: Peygamber (S.A.V)'imiz bir gün minberde iken arka arkaya üç kere ~Âmin!'' ~Âmin!'' ~Âmin!'' buyurdular. Sonra da bu davranışının sebebini söyle açıkladırlar; ~Cebrail bana gelerek: ~Yâ Muhammed (S.A.S.). Ana – babasından birinin yasliliklarina yetistigi halde, onlara iyi bakmayarak ölen kimse Cehennem’e girer. Allah (C.C) onu rahmetinden kovar, buna ~Âmin'' de, dedi, ben de ~âmin'' dedim. Sonra yine'' ~Yâ Muhammed (S.A.S.) Ramazan ayina kavustugu halde günahlarinin affını sağlayamadan ölen kimse Cehennem’e girer, Allâh (C.C) onu rahmetinden kovar, buna ~Âmin!'' de dedi, ben de ~âmin!'' dedim. Arkasindan yine, ~Yâ Muhammed (S.A.S.) adin yaninda anildigi halde sana salât-ü selâm getirmeyerek ölen kimse Cehennem’e girer. Allah (C.C) onu rahmetinden uzak tutar, buna da ~âmin'' de dedi, ben de üçüncü sefer ~âmin!'' dedim.''

Hadisin muhtelif rivayetleri vardir. Ahmed İbni Hanbel'in rivayet ettigine göre, Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: ~— Kim müslüman bir köleyi âzâd ederse, o köle kendisini Cehennem’den kurtaracak bir fidye olur. Kim ana – babasindan birinin yasliligina yetisir de ona iyi bakarak günahlarının affedilmesini saglayamazsa, Allah (C.C) onu rahmetinden kovar.''

Buhârî ile Müslim'in birlikte rivayet ettiklerine göre: Sahabîlerden biri bir gün Peygamber'imize (S.A.S.) ~Yâ Rasûlallah! (S.A.S.) En cok kimle iyi gecinmeliyim?'' diye sorar. Peygamber (S.A.S.)'imiz ~Annenle'' buyururlar. Adam ~Sonra siraca kim gelir?'' diye sorar. Peygamber (S.A.S.)'imiz yine ~Annen'' diye cevap buyurur. Adam yine ~Daha sonra sirada kim gelir?'' diye sorar. Peygamber (S.A.S.)'imiz yine ~Anan'' diye cevap buyururlar. Adam bir daha ~Sonra sirada kim gelir?'' diye sorunca, Peygamber (S.A.S.)'imiz bu defa ~Baban'' diye cevap buyurdular.

Buhari ile Müslim'in birlikte rivayet ettiklerine göre. Ebû Bekr (R.A.) in kiz; Hz. Esma (R. Anha) der ki: ~Peygamber (S.A.S.)'imiz zamaninda, annem putperest iken bana geldi. Ben de Peygamber'imize (S.A.S.) ~Annem bana geldi, kendisi Islâm’dan yüz çeviriyor, onunla münâsebetlerimi devam ettireyim mi?'' diye O’na danistim, bana ~Tabii, annen ile münâsebetlerini devam ettir'' diye cevap buyurdular.

İbni Hibban ve Hakim'in rivâyet ettigine göre Peygamber (S.A.S.)'imiz söyle buyuruyor: ~— Allah (C.C)'in rizâsi ana – babanin rizâsina baglidir. Allah (C.C)'in gazabi dahi ana – babanin gazâbindcdir.''

Taberânî’nin rivayet ettiğine göre. Peygomber'imiz (S.AS.) söyle buyuruyor: ~Allah (C.C)’a itaat, araya, yâhud anne ve babaya itâata bağlıdır.'' (Her ikisi de, birbiriyîe alâkalidir.)

Bezzâr'in rivayet ettigine göre, Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor : ~— Allah (C.C)’i:n hosnutta?u ara – babanin hosnutluguna baglidir. Ana-babayi gücendirmek. Allah (C.C)'in öfkesine sebeb olur.''

Tirmizî ile Hakim'in rivayet ettiklerine göre. Adamın biri bir gün gün Peygamber`imize (S A S.) gelerek: ~Ben büyük bir günâh isledim, benim tevbem kabul edilir mi?'' diye sorar. Peygamber (S A S.)'imiz adama: ~Anan sag mi?'' diye sorar, adam ~Hayir'' diye cevap verir. Bunun üzerine Peygamber (S A S.)`imiz ~Peki teyzen var mi?'' diye sorar. Adam: ~Evet, var.'' deyince. Peygamber'imiz: O halde ona iyilik et'' buyurur.

Ebû Davud ve İbni Mâce’nin rivayet ettigine göre. sahâbîlerden biri Peygamber (S A S.)'imize gelerek ~Yâ Rasûlaüah (S A S.), Ana – babam öldü, bundan sonra onlara yapabilecegim bir iyilik var mi?'' diye sorar. Peygamber (S A S.)'imiz adama: ~Tabii var. Onlar için dua etmek, günahlarinin bağışlanması dilemek, hayatta iken verdikleri sözleri onlar adina yerine getirmek, onlardan yana olan akrabalik baglarini gözetmeye devam etmek ve dostlarina iyilik etmek'' diye cevap buyurdular.

Müslim'in rivayet ettigine göre: Bir gün Hz. Ömer (R.A)'in oğlu Abdullah (R.A.) Mekke yolunda bir cöl bedevisi ile karsilasir, ona selâm verir, kendisi yere inerek binek hayvanina onu çikarir, basindaki sarigi ona hediye eder. İbni Dinar (rahrmehullah) diyor ki; ~Bu durum karsisinda Abdullah’a dedik ki; ~Allah (C.C) iyiligini versin, bu kadar iltifata ne lüzum var, bunlar cöl adamidir, az sey ile kalbleri kazanilir.'' Abdullah bize su cevabi verdi: ~Bu Adamın babasi, babam Ömer İbni Hattâb (R.A)'in cok yakin bir dostu idi. Öte yandan ben. Peygamber (S.A.V)`imizi söyle buyururken isittim: ~Iyiliklerin en degerlisi, evlâtlarin baba dostlarina karsi yaptiklari iyiliktir.''

İbni Hibban’rn rivayet ettigine göre Ebû Bürde (R.A.) der ki: ~Bir gün Medine’ye varmıştım. Hemen Abdullah İbni Ömer (R.A.) beni ziyaret etmeye geldi, konusurken ~Neden sana geldiğimi biliyor musun?'' diye sordu. ~Hayir'' diye cevap verdim. Bunun üzerine o söyle dedi: ~Ben Peygamber (S.A.V)'imiz: Babam Ömer ile baban arasinda kardeslige varan bir sevgi vardi. ben de bu dostluk bagini devam ettirmek istedim.'' Buhari ile Müslm'in birlikte rivayet ettiklerine göre. Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor: ~— Sizden çok önce yasamis bir kavmin mensubu olan üç kisi bir gün çoluk – çocuklarının geçimini temin etmek maksadı ile yolculuga çikmislardi. Yolda yagmura tutuldular ve dagdaki bir magaraya sigindilar. Fakat yukarilardan kopup gelen bir kaya magaranin kapisini tikadi, birbirlerine ~şimdiye kadar yaptığımız iyi amelleri öne sürerek yapacagimiz duadan Başka hiç bir sey bizi bu kapidan kurtaramaz'' dediler.

Diger bir rivayete göre. içlerinden biri diger ikisine ~şimdiye kadar Allah (C.C)Rizâsi içün yapmis oldugunuz iyi amelleri hatirlamaya çalisin ve onlari öne sürerek Allah (C.C)’a yalvarin, ola ki bu kayayi kaldırır'' dedi.

Başka bir rivayete göre: içlerinden biri diger ikisine söyle dedi: ~izler silindi, kapıyı da kaya tıkladı, Allah (C.C)’dan Başka hiç kimse yerimizi bilemez, en güvenilir amellerinizi öne sürerek Allah (C.C)’a yalvariniz.'' Bunun üzerine islerinden biri el açarak Allah (C.C)’a söyle yalvardi; ~Allah (C.C)'im! Benim ileri derecede yasa bir anam ve babam vardi. Ben onlarin aksam sütünü vermeden önce de ev halkina bakardim ve ne de hayvanlarima bakardim. Bir gün oduna gitmistim, eve geç döndüm, gelince ana-babami uykuda buldum. Sütleri sagip isittim, fakat hâlâ uyuyorlardi. Onlara süt vermeden önce çocuklanma yemek ve hayvanlara yem vermek istemedim. Süt bardaklarini elime aldim ve yanibaslarina oturarak uyanmalarini beklemeye koyuldum. Sabah tanyeri agarana kadar bu durumda kaldim. Ancak o zaman uyandılar, ben de sütlerini verdim.


Allah (C.C)'im! Eger bu davranisi senin rizani kazanmak için yaptim ise bu kaya yüzünden içine, düstügümüz çikmazdan bizi sen kurtar.'' Adamın bu duasi üzerine kaya biraz yerinden kimildadi, çikis yolu biraz açildi, fakat aralik disari çikacaklari kadar genis değildi. 


Diger bir rivayete göre, duasinin son kismi söyle idi: ~… Bakmak zorunda oldugum küçük çocuklarim vardi. Eve gidip aksam sütünü saginca önce yasli ana-babama sonra çocuklarima süt verirdim. Odama gittigim bir gün evvel geç dönmüstüm, hava kararmisti, yasli anam-babam da uyumuslardi. Yine de her zamanki gibi sütü sogarak onlara vermek üzere hazirladim, yanlarina gittigimde uyumaya devam ediyorlardi, ne uykularini bozmak istiyordum ve ne de onlardan önce çocuklarin sütlerini vermeye gönlüm razi oluyordu. Bu arada sabirsizlanan çocuklar ayaklarimin dibinde kivraniyorlardi, onlar uykuda, ben de bekleme halinde böylece sabahi bulduk. Allah'im! Sende malûmdur ki, ben bu hareketi senin rizani kazanmak için yapmistim.


O hareketim sayesinde bizi şimdi içinde bulundugumuz çikmazdan kurtarmani, karanlik yerden kurtularak gün yüzüne çikmamizi nasip etmeni diliyorum.'' Adamın bu duasi üzerine kaya kimildadi ve gün yüzünü görmelerini saglayacak bir aralik belirdi. İkinci adam. amcasinin kizi ile zinadan Allah (C.C) korkusu ile kaçindigini öne sürerek dua etti. Üçüncüsü bir süre sahibi ile yaptigi sözlesmeye bagli kolarak kendi emegi ile üreyen koyunlarin hesabini mal sahibine dogru olarak vermesini öne sürerek dua etti. Bu dualar üzerine kaya magaranin agzindan ayrildi, adamlar da disariya çikarak yollarina devam ettiler.

İlk Yorumu Sen Yaz

Blogger tarafından desteklenmektedir.
// Yukarıdaki jquery çağırıcı link sitenizde ekli iste o kodu eklemeyin.